Sohbet odaları

Web and Digital
serkan11's picture

Sohbetin Temel Mantığı Nedir

 

            Sohbet her şeyden önce şahsın kendi görüşlerini ifade etmesidir. İnsanoğlu var olduğu zamandan bu yana tek olarak yaşamamıştır. Yaratılışımız da dahil olmak üzere hep çift olarak varlığını sürdürmüştür. Düşünün ki tek başınıza ıssız bir çöl ya da adada kaldınız. Kimsenin olmadığı bu yerde siz tek başınızasınız. Ne yapacaksınız? Elinizin altında her şey mevcut; harika elbiseler, lezzetli yiyecekler, mükemmel bir manzara... Şimdi düşünüldüğünde güzel bir ortam gibi görülebilir ama ya zaman su gibi akıp geçtikçe neler olacak. Tek kelime ile sıkılacaksınız. Yaşadığınız bu güzel deneyimleri birilerine anlatma ihtiyacı duyacaksınız. Yukarıda da söylediğim gibi insanoğlu hiçbir zaman tek değildi. Çünkü tek olmak yaratıcıya mahsustur. Sohbet etmenin temelinde yatan en büyük unsur paylaşma isteğidir.

 

 Sohbet Eşittir Paylaşmak

 

            Eğer bir yerde bir arkadaşınızla oturup konuşuyorsanız o şahıs sizin için önemlidir. Aynı şekilde, o kişide sizin için aynı şeyleri düşüyor demektir. Çünkü birbiriyle konuşan kişiler birbirleriyle yaşantılarını paylaşıyor demektir . Dolayısıyla yaşantılarını paylaşan kişiler elbette birbirlerine sevgi ve saygı beslemektedirler. Sohbetin özünde birliktelik vardır. Arkadaşının anlattığı bir konuya üzülüyor, seviniyor ve kızılıyor ise doğru bir payda da yani arkadaşlık paydasında birleşilmiş demektir.

           

 Sohbet Yalnızlık Hastalığına Bulunan Bir Devadır

 

 Yalnızlık hayattaki en büyük acıların ta kendisidir. Yalnız olan insanlar ışıklarını kaybetmiş yıldızlara benzerler. Nasıl ki yıldızlar parlaklıklarını güneşten alıyorlarsa insanlarda ışıklarını arkadaşlarından, dostlarından almaktadırlar. Bu örnekteki ışık ise sohbettir. Hayatın zor ve çetin dönemlerinde, karanlığın ve yokluğun var olduğu zamanlarda hiç şüphesiz günü aydınlığa kavuşturacak olan şey sohbettir.

 

 Sohbet Bir Gerekliliktir

 

  Mantık olarak sohbet odaları bir konuşmadır. İnsanoğlu ucu başı belirli olmayan bir konu üzerine de konuşabilir. Yolda gördüğün herhangi bir insanla da ayaküstü sohbet edilebilir. Sohbet kimi zaman hal hatır sormaktır, merak etmektir, endişe duymaktır, üzülmektir, mutlu olmaktır, gururlanmaktır. İşin özüne gelinirse sohbet hayatın kendisidir ve bir gerekliliktir. Tüm bu sözlerin neticesine geldiğimizde karşımıza çıkan tablo bizlere çok şey ifade etmektedir. İnsan var olduğu andan itibaren iletişim halindedir ve iletişim halinde olacaktır. Temel olarak bunu en kolay yöntem olan sohbet ile sağlamaktadır.