Avşa Adası Nerede? Nasıl Gidilir?

Travelling

Avşa Adası Marmara Denizi’nde yer alan bir ada olup adaya gitmeniz için birkaç vasıta kullanabileceğiniz bir konumda yer almaktadır.

Avşa Adası Konumu

Avşa Adası konum itibari ile Orta Marmara’da yer almakta olup Balıkesir ili içerisinde bulunan bir adadır. Adanın yüzölçümü 36 kilometrekare genişliğinde olduğundan oldukça büyük ve geniş bir adadır. Çınar ve Altınkum koyları ile ünlü olan adada eğer yüzme bilmiyorsanız sığ denizi ile ön plana çıkan Altınkum plajını tercih edebilirsiniz. Aileler ise genellikle Çınar koyunu daha sık olarak tercih etmektedir.

Avşa Adası Hakkında

  • Avşa adası Marmara’da bulunan en iyi eğlence ve turizm yerleri arasında yer alıyor.
  • Her yıl Ağustos ayında belediye konserleri düzenleniyor.
  • Adada herkese hitap edebilecek eğlence yerleri mevcut olup yaşam ekonomik olduğundan pazarlardan ve yerel alışveriş merkezlerinden oldukça ucuza alışveriş yapabilme imkanına sahipsiniz.
  • Avşa aynı zamanda deniz sporları ile de ön plana çıkıyor. Her tür deniz sporu yapılabiliyor. Bu sporlar arasında özellikle su kayağı, dalış ve snorkling oldukça sık olarak yapılmaktadır.
  • Çocuklu aileler için lunapark ve eğlence yerleri de adada mevcuttur.
  • Adada araç ile gezebileceğiniz gibi aynı zamanda bisiklet kiralayarak da adanın her yerini gezebilirsiniz.

Avşa Adası’nda Nerede Kalınır?

Avşa Adası otelleri bakımından tercih edilebilir bir ada olmakla birlikte her bütçeden ziyaretçinin konaklayabileceği bir ada olarak ön plana çıkmaktadır. Pansiyonlarda kalabileceğiniz gibi kamp alanlarında da kalabilir ya da Avşa halkının yazın kiraya verdikleri evlerinde konaklayabilirsiniz. Köylerde pansiyon ve moteller bulunduğu gibi aynı zamanda çok kişilik aileler için apart daireler de tatilde konaklama imkanı olarak sizlere sunulmaktadır.

Avşa Adası’na Nasıl Gidilir?

Avşa Adası’na gitmek için İstanbul, Bostancı ve Yenikapı’dan 3 saat aralıklar ile kalkan deniz otobüslerini kullanabilirsiniz.

Deniz otobüsleri her gün 09:45’te sefere başlamaktadır. Aynı şekilde Sarayburnu’ndan kalkan Mavi Marmara Gemisiyle de Avşa Adası’na gelebilirsiniz. Bu gemi pazartesi, Perşembe, Cuma ve cumartesi günleri sefer yapıp yaklaşık olarak 6 saatte Avşa Adası’na ulaşmanızı sağlamaktadır.

  • Erdek, Tekirdağ’dan Ulaşım

Avşa Adası’na aracınızı da taşıyabilecek motorlar ile 2 saat kadar süreyle gelebilirsiniz.

Avşa Adası’na nasıl gidilir diye merak ediyorsanız yukarıdaki 3 ulaşım yönteminden bulunduğunuz konumda göre tercih yapabilir ve adaya ulaşabilirsiniz.