Yerli chat sohbet odaları

Parenting
serkan11's picture

Sohbet Arkadaşı

 

           

            İnsanların, sosyalleşmek için parklara, bahçelere, sokaklara, komşulara, iş arkadaşlarına ve okul arkadaşlarına olan ihtiyacı geçmişe oranla oldukça azalmıştır. İnternetin evlere girmesiyle birlikte, insanların hayatlarına yeni bir sosyalleşme ortamı daha eklenmiş ve bu yeni sosyalleşme ortamı pek çok kişi tarafından kullanışlı bulunmuştur.

 

 Daha Konforlu

 

            Yeni bir insanla tanışmak pek çok kişi için gerginlik vericidir. İnternet bu gerginlik verici sürecin daha kolay atlatılmasını ya da hiç yaşanmamasını sağlayabilir. Günlük işlerin yoğunluğu yüzünden sosyalleşme fırsatı bulamayan kişiler, internet üzerinden ulaşabilecekleri sohbet siteleri sayesinde, sosyalleşme ihtiyaçlarını evlerinde gidermeyi seçebilmektedir.

 

 Ne Kadar Güvenli?

 

            İnsan ihtiyaçları yemek, içmek ve uyumakla sınırlı değildir. Sohbet etmek, bir gruba ait olmak, bir insanla paylaşımlarda bulunmak, dertleşmek ve sevgi de insanların yaşantılarına devam edebilmesi için ihtiyaç duydukları şeylerdir. İnternet üzerindeki tanışma siteleri ve sohbet programları aracılığıyla tanışıp, güzel arkadaşlıklar ve seviyeli birliktelikler kurmuş pek çok insan olduğu gibi sohbet kanalları aracılığıyla tanıştığı insanlar yüzünden, maddi manevi kayıplara uğramış pek çok insan da vardır.

Sanal Sohbet

 

            İnsanların, iletişim teknolojilerinin alabildiğine geliştiği 21. yüzyılda hayatına giren internet, sadece insan hayatına girmekle kalmadı, aynı zamanda insan hayatının ta kendisi oldu. Artık dertleşebilmek için dışarı çıkıp bir arkadaşla buluşmaya, evlenmek için sağa sola haber salıp, eş adaylarının akraba vasıtasıyla gönderdiği vesikalık fotoğraflara bakmaya, hatta çalışmak için işe gitmeye gerek yok. Bu ihtiyaçların tamamı insanların elinin altındaki ufacık aletlerle giderilebiliyor. İnternette herhangi bir arama motoruna sohbet yazarak ulaşılabilen sohbet sayfaları, sosyal ihtiyaçların pek çoğunu giderebiliyor.

 

 Güvenilir Mi?

 

            Peki bir insanla sohbet sayfaları üzerinden tanışıp, dert açmak, mahrem paylaşmak, duygusal yakınlık kurmak ya da kişisel bilgileri paylaşmak ne kadar güvenilir? Bu sayfalar aracılığıyla tanışıp çok güzel dostluklar ve yakınlıklar kuran kimseler olduğu gibi bu sayfalar aracılığıyla tanıştığı kişiler yüzünden, maddi manevi büyük kayıplara ve hayal kırıklıklarına uğrayan kimseler de mevcut.

 

 Hangi Sohbet Sayfası?

 

            İnternet üzerinde pek çok sohbet sayfası var ve her birisinde kötü niyetli kullanıcılar da iyi niyetli kullanıcılar da mevcut. Bu yüzden güvenilir sohbet sayfası ya da tehlikeli sohbet sayfası diye bir şeyden söz edebilmek mümkün değil. Bununla birlikte kullanıcılar, amacına uygun bir sohbet sayfasını tercih ederse, bu onların, karşılaşmak istemeyeceği türde insanlarla karşılaşmamasına yardımcı olabilir. Amacı cinsellik olmayan birinin, cinsel içerikli sohbet sayfalarına girmemesi, istemediği bir tavırla karşılaşması ihtimalini kısmen de olsa azaltacaktır. Pek çok sohbet odaları sayfasına mail adresi de dahil olmak üzere, herhangi bir kişisel bilgi kaydetmeden, o alınan geçici bir kullanıcı adıyla ulaşılabilmektedir.

 Nasıl Güvende Olursunuz?

 

            İnternet üzerinden tanışılan kişilerin, olduklarını söyledikleri kişi çıkmayabilecekleri asla unutulmamalıdır. Kişiler niyetlerinin ne olduğunu, her zaman açıkça söylemelidir. Böylece, kimse, bir başkasının vakit kaybetmesine ya da hayal kırıklığına uğramasına yol açmamış olacaktır. Yeni tanışılan kişilerle ev adresi ya da hesap bilgileri gibi kullanıcıların doğrudan zarar görmesine neden olabilecek, kişisel bilgiler paylaşılmamalıdır.